Od 19. oktobra se u prodaji na kioscima nalazi knjižica “Pobunite se!” autora Stefana Hesela, u izdanju zagrebačke kuće VBZ, koju je štampao beogradski Službeni Glasnik.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgKASonHboz9EVVDI0MHvHT0AmOaBrk8ilEZF1mdJbBiShIfPHo3vOgOJ1P9PHK8Rco-dWE51NnU5zXrkn1cfH7qWWGN4HiLYDorvDPdAHl2jRETp_USwOyY6rnhr-bL6QxiMebRaz_wxpO/s400/Stefan_Hesel_Pobunite_se_knjiga.jpg)
Devedesetčetvorogodišnji Hesel rođen je 1917. godine u Berlinu od oca Franca Hesela, Jevrejina, pisca i prevodioca, i majke Helen Grund, slikarke, strasne ljubiteljke muzike, takođe spisateljice. Roditelji su se nastanili u Parizu 1924. Zahvaljujući porodičnom okruženju kretao se u francuskim avangardnim krugovima, družio se, između ostalog, sa dadaistom Marselom Dišanom i američkim vajarem Aleksandrom Kalderom. Stefan je 1939. godine upisao École Normale Supérieure, ali njegove studije prekida rat. Marta 1941. godine u Londonu priključuje se pokretu generala De Gola pod nazivom Slobodna Francuska. Godine 1946, pošto je primljen u Ministarstvo inostranih poslova, Stefan Hesel postaje diplomata. Prvo imenovanje mu je u Ujedinjenim nacijama, gde mu iste godine Anri Ložije, zamenik generalnog sekretara UN i sekretar Komisije za ljudska prava, nudi mesto sekretara svog kabineta. U tom zvanju, priključuje se komisiji zaduženoj za izradu onoga što će postati Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima.
Iako već u poznim godinama, Stefan Hesel se ne predaje, ističući da je ravnodušnost najgori mogući stav, a istinskoj demokratiji potrebna nezavisna štampa, i zato poziva na “istinsku i mirnu pobunu protiv sredstava javnog informisanja, koja našoj omladini nude samo perspektivu masovne potrošnje, preziranja slabijih i kulture, opštu amneziju i nemilosrdno takmičenje svih protiv svih”.
“Moć novca, protiv koje se Pokret otpora toliko borio, nikada nije bila ovako velika, bahata i samoživa, sa podanicima čak i u najvišim državnim vrhovima. Banke, ponovo privatizovane, sada se najviše brinu o svojim dividendama i o visokim platama uprave, a ponajmanje o opštem dobru. Jaz između najsiromašnijih i najbogatijih nikada nije bio veći, a trka za novcem i sumanuto nadmetanje nikada ovoliko podsticani.
Glavni pokretač Pokreta otpora bio je bes. Mi, veterani Pokreta i borbenih snaga za slobodnu Francusku, pozivamo mlade naraštaje da ožive i dalje prenose nasleđe Pokreta i njegove ideale. Poručujemo im: preuzmite štafetu, pobunite se! Politički i ekonomski zvaničnici, intelektualci i društvo u celini, ne smeju da pokleknu, ne smeju da potpadnu pod uticaj današnje međunarodne diktature finansijskih tržišta, koja ugrožava mir i demokratiju. Želim vam svima, svakome od vas, da nađete sopstveni razlog da se pobunite. To je od neprocenjive vrednosti.” Svoju knjigu Hesel završava rečima: “Onima koji će graditi 21. vek, s ljubavlju poručujemo: Stvarati znači odupirati se.”
Нема коментара:
Постави коментар